Referanduma katılmayan köyde işgal devam ediyor - thaber.bg

19 Mar 2014 01:35 0
164
0 1

Referanduma katılmayan köyde işgal devam ediyor - thaber.bg Clip Video - AKMESCİT / SİMFEROPOL (QHA) - Herson bölgesine bağlı olan ve referandumun yapılmadığı Çokrak köyünde 4 zırhlı personel taşıyıcı ile Rus işgali devam ediyor.

Rus ordusu Kırım'ın kuzeydoğusunda Arabat Dili üzerinde bulunan ve idari olarak Ukrayna'nın Herson bölgesine bağlı olan Strelkovoe köyü yakınlarında 4 zırhlı personel taşıyıcı araç ve 40 askerlerle güvenlik kontrol noktası oluşturdu.

Ukrayna Devlet Sınır Koruma İdaresi'nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, "Ruslar gaz pompalama istasyonunu ve Çernomornaftogaz'ın gaz deposunu işgal ettiler. Herson bölgesi ile Kırım Özerk Cumhuriyeti arasında 4 zırhlı araç ve 40 askerle güçlendirilmiş güvenlik kontrol noktası oluşturdular." denildi.

STALİN DE UNUTMUŞTU

Rusya'nın Kırım'ı işgali 27 Şubat'ta başlamasına rağmen Çokrak köyü Ruslar tarafından ancak 15 Mart'ta ele geçirildi.

Rus ordusu helikopterlerle 15 Mart'ta köye 120 asker indirmişti. Ayrıca Arabat dilinin güneyinden zırhlı araçlar getirilmişti.

Kırım Tatarca adı Çokrak olan Strelkovoe koyü Arabat dilin kuzey ucunda bulunuyor. Eskiden Kırım bölgesinin bir parçasıyken şu an Herson bölgesine bağlı. Nüfüsü 2001 yılı sayımına göre 1372 kişi olan Çokrak'ta yaklaşık 10 Kırım Tatar ailesi yaşıyor.

18 Mayıs 1944'teki Kırım Tatar sürgünü sırasında, Arabat Dilinde yaşayan Kırım Tatarları unutulmuştu. Temmuz 1949'da Azak Denizine sarkan Arabat Dilinde bazı balıkçı köylerinde yaşayan Kırım Tatarları'nın unutulmuş olduğu haberi verilir. Fark edildikten sonra 24 saat içinde Arabat Dilinde yaşayan Kırım Tatarları son ferdine kadar toplanarak bir gemiye yüklendi, Azak Denizinin en derin yerine götürüldü ve orada gemi batırıldı.

QHA


Tags: QHA, Qırım, Kırım, referandum, референдум, Крим, Украйна, Ukrayna, Ukraine (Country), Tatars (Ethnicity), Tatar, татари, руски, руска, окупация, руска окупация

Related of "Referanduma katılmayan köyde işgal devam ediyor - thaber.bg" Videos